OPISMENJEVANJE
Opismenjevanje poteka (tako, kot vsaka druga veščina) izjemno individualno. Zanimivo je, imajo nekatere države v svojih izobraževalnih programih cilj opismeniti otroke precej bolj zgodaj, kakor je to v slovenskem šolskem sistemu. Pa ne trdim, da je to prav ali narobe, je pa dejstvo, da očitno so nekateri otroci sposobni brati in pisati precej zgodaj. Zakaj?
Tako, kot pri razvoju številskih predstav, je tudi pri postopku opismenjevanja pomembno, da ima otrok MOŽNOST pridobivanja različnih izkušenj preko različnih senzornih poti. Sem zagovornik, da opismenjevanje ne poteka na silo, temveč otrok postopoma osvaja veščine:
zbranega poslušanja
dobre slušne sinteze in analize (določanje začetnih in končnih glasov, sestavljanje glasov v posamezne besede in razčlenjevanje besede na posamezne glasove) - IDEJE ZA UTRJEVANJE
dobrega vidnega zaznavanja (razlikovanje med posameznimi črkami, ustrezna povezava črka-glas) - IDEJE ZA UTRJEVANJE, ABECEDA
smiselnega tvorjenja nekih informacij (daljših navodil, povedi) - IDEJE ZA UTRJEVANJE
šele na koncu je pomembna fina motorika za zapis vsebine, ki jo želimo predati naprej. - IDEJE ZA UTRJEVANJE
Kadar ima otrok od malega na voljo tako paleto različnih dejavnosti, ki so lahko povsem vsakdanje, življenjske - med kuhanjem, igranjem v gozdu, preživljanje časa med branjem in poslušanjem knjig, potem proces opismenjevanja lažje steče. Seveda je nekoliko drugače, kadar gre za otroke, ki imajo nižje kognitivne sposobnosti in/ali specifične učne težave. Po mojih izkušnjah sodeč otroci, ki imajo specifične učne težave, a hkrati visoke sposobnosti, precej uspešno “speljejo” proces opismenjevanja, se pa kasneje pokažejo težave zaradi rigidnega šolskega sistema. Takrat je nujno ozavestiti te težave in otroku nuditi vzpodbudno učno okolje.
Mnogi otroci bodo že s tako predhodno podporo brali sami od sebe. Nekateri pa potrebujejo malo več vzpodbud in “ciljno” opismenjevanje. Pri učencih, ki imajo specifične učne težave na področju branja, uporabljam naslednje načine:
(predpogoj je, da otrok pozna velike tiskane črke)
1. PREPOZNAVA ZLOGOV
Po osvojenem prepoznavanju in poimenovanju obeh vrstah zlogov (s samoglasnikom na začetku in na koncu zloga), lahko dodate še druge zloge: TA, TE, TI, TO TU in njihove obrate AT, ET, IT, OT, UT. Na spodnji povezavi lahko brezplačno prenesete 6 takih sklopov.
2. DVOZLOŽNE BESEDE - izdelek najdete na dnu zapisa
Ko otrok uspešno poimenuje in prepoznava zloge, ne da bi jih ločeval na posamezne črke, lahko bere več zlogov zaporedoma (nekateri otroci ta korak preskočijo in berejo zaporedne črke, s čimer ni nič narobe, v kolikor razumejo, kar preberejo. Je pa zaradi ritma branja dobro, da imajo izkušnjo branja z zlogovanjem).
Ko vidite, da je otrok samostojen pri branju dvozložnih besed, lahko ponudite trizložne besede. Sočasno lahko vzpodbujate tudi zapisovanje, AMPAK imejte v mislih, da so pri manjših otrocih roke drugače razvite, kot pri večjih otrocih. Zato lahko pride do težav z držo pisala, kar pa je potrebno vzpodbujati drugače kot zgolj z “vajami pisanja”. Jaz se posvečam predvsem branju in sestavljanju besed, šele na koncu pomagam z dodatnimi izkušnjami glede zapisovanja, v kolikor zapis ne “steče” sam od sebe. Ko pa otrok prične z zapisovanjem, ga ne popravljam. Ne usmerjam v zapis pisanja, ki se predvideva v šolah (vsi na enak način), temveč pustim, da otrok poišče svojo pot. V kolikor je tak način funkcionalen - da otroku ne vzame preveč časa, ter je pisava berljiva (odvisno komu pisec sporoča), dopuščam popolnoma individualen pristop zapisovanja.
KOMPLETA VSEBUJETA:
- 1 podlogo za sestavljanje dvozložnih ali trizložnih besed
- 2 x 20 dvozložnih ali trizložnih besed v obliki ilustracij
- 2 x 40 barvnih zlogov
- 80 črnih zlogov
- 2 x 2 podlogi za branje in postavitev ilustracije
- 18 povedi v obliki slikopisov (in brez slik) z dvozložnimi ali trizložnimi besedami
- 8 listov za povezovanje dvozložnih ali trizložnih besed z ilustracijo
- Igra Poišči dvojnika (31 kartic)
- Igra Vrzi kocko s pripadajočim listom za zapis besed