ABECEDA

Velikokrat prejmem vprašanje o tem, kako smo se doma, kot družina, lotili opismenjevanja otrok. Odgovor je preprost - povsem spontano. Brez načrtovanja in obširnih priprav. Sem si pa zelo dobro zapomnila trenutek, ko je prvorojenec prvič pokazal interes za črke. Med branjem knjige o Frančku, se v enem delu gosi selijo na jug. Selijo se v obliki črke V. In to je bilo vodilo, da smo med branjem knjig poudarili kakšno črko več. Kar hitro je znal poimenovati črke svojega imena, nato imen naju z možem. Kasneje črke v imenu kakšnega pravljičnega junaka ipd.

Ko sem bila majhna, smo imeli doma leseno gosenico, kjer so bile napisane majhne in velike tiskane črke. Enako gosenico je nato nekaj let nazaj prejela moja sestra od mame, saj smo našo staro nekje izgubili. Tako so se naši otroci - že odkar so sami sedeli - igrali z gosenico. Cilj sestavljanja ni bil učenje črk, temveč sestaviti gosenico nazaj na pravo mesto. Pripomoček je lahko igrača, ki se kasneje spremeni v pripomoček za učenje. Lahko pa se zelo hitro izkaže, da tak pripomoček sploh ni potreben. Da otrokovi možgančki uspejo spoznat črke mimogrede.

Ko sem delovala kot učiteljica, sem med drugim izvajala tudi dodatno strokovno pomoč v rednih osnovnih šolah. To so bili otroci, ki so imeli primanjkljaje na posameznih področjih učenja. Mnogi na področju branja in pisanja, nekatere pa je spontano usvajanje znanja ovirala težava na področju pomnjenja, priklica, pozornosti ipd. Za te otroke sem zato pripravila učenje črk po različnih senzornih poteh.

Cilj je, da otrok iz različnih vrst dražljajev pride do informacije o tem:

  • kako črka izgleda (kakšne oblike je)

  • kateremu glasu pripada

  • kako jo zapiše.


Spodnji nabor dejavnosti in pripomočkov je skupek tega, kar sem ponudila svojim otrokom in tistim, ki sem jih poučevala. Naj bo objava v pomoč tistim, ki se vam zdi, da vaš otrok potrebuje malo dodatne spodbude.

GOSENICA

Lesena gosenica. Koščki, ki se jih lahko premika, imajo na zgornji strani velike tiskane črke. Na igralni podlogi pa so napisane male tiskane črke.

VTIKANKA

Podoben način delovanja - igra(: Vtikanje ustreznih oblik v prave odprtine. Kasneje jih otrok poveže z glasovi.

Mi smo sicer našo kupili v Lidlu, imeli pa so jih tudi v Baby Centru, Hoferju…

Enake črke potem uporabim tako, da eno postavim na mizo, otroke pa spodbudim k temu, da zraven črke prinesejo čim več igrač, predmetov, ki se na to črko začnejo.

TIPANJE SILIKONSKIH ČRK

Dejavnost, pri kateri otrok izključi vid in aktivira tip.

Na karton sem s silikonsko pištolo napisala črke. Lahko na vroče lepilo dodate tudi droben pesek, ni pa nujno.

Otrok z zaprtimi očmi s prsti otipa obliko črke in jo poimenuje.

 

HOJA PO VRVI, HOJA PO LEPILNEM TRAKU

Hoja po lepilnem traku:

  • na tla z barvnim širokim lepilnim trakom napišete veliko črko, otrok pa jo nato prehodi (hodi po črtah) - če imate na voljo površino za risanje s kredo, pa še toliko boljše

  • v kolikor ste na igrišču, lahko otrok po črki vozi s skirojem, kolesom, rolarji ipd.

Hoja po vrvi oblikovani v določeno črko:

  • na tak način lahko delno izključite vid, saj otrok s stopali tipa smer črke. Fino je, da je med aktivnostjo bos.

OBLIKOVANJE ČRK S TELESOM

Ta dejavnost terja od otroka precej iznajdljivosti. Prav tako ni enotnega odgovora, kako s telesom oblikovati črko. Mogoče bo za to uporabil celotno telo, mogoče le del telesa. Oboje velja. Če imate več otrok (doma ali v šoli) lahko oblikujejo črko s pomočjo dveh teles(:

vir ilustracije: splet

OBLIKOVANJE ČRK IZ PLASTELINA

Krasna dejavnost primerna že pri zelo majhnih otrocih. Valjate, valjate plastelin v dolgo kačo in jo oblikujete. Opala, nastala je črka(: Lahko ostane pri tem, lahko iz plastelina naredite polža in napišete zraven POLŽ - Cilj je igra in otrokove izkušnje, da črke niso vezane na zvezek in papir.

Recept za domač plastelin najdete tu: PLASTELIN

PRIPENJANJE ČRK

Otrok lahko spoznava črke veliko prej, kot jih je dejansko sposoben zapisovati. Črko si nemalokrat zapomni kot simbol, sliko. Kartice za pripenjanje začetnih glasov so krasne, saj z njimi uri tudi fino motoriko (pincetni prijem). Izbor kartic lahko prilagodite za vašega otroka glede na njegovo predznanje - naj vsebujejo črke, ki jih pozna, hkrati pa dodate še eno ali dve novi. Na tak način doživlja večji uspeh, kot pri množici neznanih.

Takih kartic je na spletu kar precej. Te na fotografiji pa najdete tukaj: ŽIVALSKA ABECEDA

PISANJE ČRK NA VELIKO PODLAGO, VERTIKALA, HORIZONTALA

Pozablja se, da so šestletni otroci majhni otroci. Prehitro želimo perfektno pisavo, odličen prijem pisala in grafomotoriko. Kar pa velikokrat ne gre. S previsokimi pričakovanji lahko pridemo do točke, da otrok ne bo željan znanja, temveč se bo upiral. Prav tako je večja verjetnost, da bo razvil prijem pisala, ki mu bo med pisanjem predstavljal hud napor.

Omogočite otroku risanje in pisanje:

  • na velike podlage

  • na tla, asfaltirano igrišče

  • na tablo/steno (prekrito s papirjem)

  • na različno grobe površine

  • z debelimi pisali (večje krede, flomastri, barvice, čopiči)

  • z različnimi pisali, ki puščajo različne sledi na podlagi

  • z različnimi prijemi pisala (pincetni, s pestjo ipd.)

Na tak način bo otrok ustrezno razvil pisanje iz ramenskega obroča in med pisanjem ne bo uvijal zapestja, temveč bo roka sledila smeri pisanja (izhajajoč iz ramenskega obroča). Hkrati bo uskladil ustrezen pritisk pisala na podlago, saj bo imel možnost raziskovanja kaj se zgodi, če s tankim pisalom preveč pritisne v mehko podlago (nastane luknja)

PRAVLJICA O ČRKI A

Krasna pravljica o črkah, njihovih značilnih oblikah in začetnih glasovih - ABECEDA - poslušaj

Luštne so tudi pesmice o posameznih črkah.

Te na fotografiji najdete tukaj - pesmice o črkah

Tu najdete tudi priljubljeno pesem o abecedi - repki.

KNJIGA

Zbirka pesmic o abecedi na polju in v gozdu avtorja Otona Župančiča in Nika Grafenauerja. Izredno simpatične.

PRETIKANKA, ŠIVANJE

Izrežete črko in robove naluknjate z luknjačem. Otrok nato z vrvico prepleta luknjice. Med prepletanjem lahko skupaj naštevate besede (živali, vozila - izhajajte iz otrokovih interesov) na črko, ki jo prepleta.

Podobno lahko otroku zaupate šivanko in nit. Lahko šiva po robovih črke.

Mi se zelo radi hecamo in tvorimo povedi iz bede, ki se začenjajo na enako črko: Mama Mateja Mora Mesiti Moko.

PRIREJANJE LESENIH ČRK K SLIČICI NA TABLI

Doma imamo na magnetni tabli lesene črke. Z magnetom lahko pripnete na tablo sličice, ki otroka pritegnejo, on pa poišče črke, ki sodijo k posameznim sličicam.

Več informacij o izdelavi takih črk najdete na povezavi - MORSKI PSI.

PISANJE ČRK PO HRBTU

Še ena dejavnost vključitve različnih čutov med utrjevanjem črk

Na hrbet otroka s prstom napišete črko. Otrok jo poimenuje. Če ocenite, da zmore, lahko nadaljujete v besedo. Pomembno je, da nato vlogi zamenjate. Naj otrok na vaš hrbet napiše črko. Lahko sprva tudi nekaj nariše, kasneje napiše kakšno črko in se igra.

Poleg naštetega še:

  • polaganje drobnih predmetov na napisano črko

  • prirejanje malih in velikih črk (najdete v tej in tej objavi)

  • pisanje črk v brivsko peno ali polento (peno lahko tudi na pokončno ogledalo ali okno)

  • odtiskovanje prstnih odtisov po črtah črke

  • ipd.

Danes se na spletu najde ogromna količina krasnih idej. Približajte jih vašemu otroku na način, ki mu bo prijeten, zanimiv in bo zraven predvsem užival.

Previous
Previous

LISICE

Next
Next

BOBRI