ABECEDA
Velikokrat prejmem vprašanje o tem, kako smo se doma, kot družina, lotili opismenjevanja otrok. Odgovor je preprost - povsem spontano. Brez načrtovanja in obširnih priprav. Sem si pa zelo dobro zapomnila trenutek, ko je prvorojenec prvič pokazal interes za črke. Med branjem knjige o Frančku, se v enem delu gosi selijo na jug. Selijo se v obliki črke V. In to je bilo vodilo, da smo med branjem knjig poudarili kakšno črko več. Kar hitro je znal poimenovati črke svojega imena, nato imen naju z možem. Kasneje črke v imenu kakšnega pravljičnega junaka ipd.
Ko sem bila majhna, smo imeli doma leseno gosenico, kjer so bile napisane majhne in velike tiskane črke. Enako gosenico je nato nekaj let nazaj prejela moja sestra od mame, saj smo našo staro nekje izgubili. Tako so se naši otroci - že odkar so sami sedeli - igrali z gosenico. Cilj sestavljanja ni bil učenje črk, temveč sestaviti gosenico nazaj na pravo mesto. Pripomoček je lahko igrača, ki se kasneje spremeni v pripomoček za učenje. Lahko pa se zelo hitro izkaže, da tak pripomoček sploh ni potreben. Da otrokovi možgančki uspejo spoznat črke mimogrede.
Ko sem delovala kot učiteljica, sem med drugim izvajala tudi dodatno strokovno pomoč v rednih osnovnih šolah. To so bili otroci, ki so imeli primanjkljaje na posameznih področjih učenja. Mnogi na področju branja in pisanja, nekatere pa je spontano usvajanje znanja ovirala težava na področju pomnjenja, priklica, pozornosti ipd. Za te otroke sem zato pripravila učenje črk po različnih senzornih poteh.
Cilj je, da otrok iz različnih vrst dražljajev pride do informacije o tem:
kako črka izgleda (kakšne oblike je)
kateremu glasu pripada
kako jo zapiše.
Spodnji nabor dejavnosti in pripomočkov je skupek tega, kar sem ponudila svojim otrokom in tistim, ki sem jih poučevala. Naj bo objava v pomoč tistim, ki se vam zdi, da vaš otrok potrebuje malo dodatne spodbude.
HOJA PO VRVI, HOJA PO LEPILNEM TRAKU
Hoja po lepilnem traku:
na tla z barvnim širokim lepilnim trakom napišete veliko črko, otrok pa jo nato prehodi (hodi po črtah) - če imate na voljo površino za risanje s kredo, pa še toliko boljše
v kolikor ste na igrišču, lahko otrok po črki vozi s skirojem, kolesom, rolarji ipd.
Hoja po vrvi oblikovani v določeno črko:
na tak način lahko delno izključite vid, saj otrok s stopali tipa smer črke. Fino je, da je med aktivnostjo bos.
Omogočite otroku risanje in pisanje:
na velike podlage
na tla, asfaltirano igrišče
na tablo/steno (prekrito s papirjem)
na različno grobe površine
z debelimi pisali (večje krede, flomastri, barvice, čopiči)
z različnimi pisali, ki puščajo različne sledi na podlagi
z različnimi prijemi pisala (pincetni, s pestjo ipd.)
Na tak način bo otrok ustrezno razvil pisanje iz ramenskega obroča in med pisanjem ne bo uvijal zapestja, temveč bo roka sledila smeri pisanja (izhajajoč iz ramenskega obroča). Hkrati bo uskladil ustrezen pritisk pisala na podlago, saj bo imel možnost raziskovanja kaj se zgodi, če s tankim pisalom preveč pritisne v mehko podlago (nastane luknja)
PISANJE ČRK PO HRBTU
Še ena dejavnost vključitve različnih čutov med utrjevanjem črk
Na hrbet otroka s prstom napišete črko. Otrok jo poimenuje. Če ocenite, da zmore, lahko nadaljujete v besedo. Pomembno je, da nato vlogi zamenjate. Naj otrok na vaš hrbet napiše črko. Lahko sprva tudi nekaj nariše, kasneje napiše kakšno črko in se igra.
Poleg naštetega še:
polaganje drobnih predmetov na napisano črko
prirejanje malih in velikih črk (najdete v tej in tej objavi)
pisanje črk v brivsko peno ali polento (peno lahko tudi na pokončno ogledalo ali okno)
odtiskovanje prstnih odtisov po črtah črke
ipd.
Danes se na spletu najde ogromna količina krasnih idej. Približajte jih vašemu otroku na način, ki mu bo prijeten, zanimiv in bo zraven predvsem užival.