Slušno zaznavanje je zaznavanje tistega, kar slišimo z ušesi. Dražljaji se ujamejo v uhelj, nato zvok potuje do notranjega ušesa in naprej ter tako pred možganom informacije o slišanih dražljajih. Potem pa je naloga možganov, da te informacije pomni, predela, deli na pomembne/nepomembne ipd.
Na spodnjih karticah boste našli predloge za urjenje slušnega zaznavanja na naslednjih področjih:
slušna pozornost
slušno pomnjenje
slušno razlikovanje
Ker se slušno področje (tako kot vidno) prepleta z drugimi (ta odziv možganov na dražljaj), so na karticah tudi opisi povezane z gibanjem, slušno sintezo in analizo (več dejavnosti na to temo bodo med bralnimi karticami)
*Z zvezdico so označene kartice, ki terjajo otroku predhodno poznavanje črk in začetnih/končnih glasov. Več o takih dejavnostih bodo - kot že omenjeno - na karticah o branju.
Kot sem omenila že pri zapisu o VIDNEM ZAZNAVANJU, se je tudi tokrat potrebno zavedati, da je naš tempo življenja žal tak, da pogosto prezgodaj terja od otrok zbrano poslušanje in ravnanje v skladu s prejetimi navodili. Ta dejstva niso zanemarljiva. Hkrati pa smo danes obdani z množico dražljajev (predvsem z zvoki digitalnih naprav), da veščine zbranega poslušanja pri nekaterih otrocih stagnirajo. Navajeni so nenehnega vnosa teh dražljajev, da sito presojanja pomembnih informacij ne deluje.
Toplo svetujem vsem, ki smo povezani z otroki (starši, učitelji), da greste v naravo. Pojdite v gozd, zaprite oči in samo poslušajte. Poslušajte kaj se dogaja, kako piha veter, šumijo listi, čivkajo ptice. Naj otrok sliši svoje dihanje.
V kolikor presodite, da otroku vaje slušnega zaznavanja koristijo, saj se navsezadnje ob njih lahko precej zabavate, pa pokukajte v spodnji zapis:
PRED ZAČETKOM PA:
Kadar pri otroku sumimo, da je slušno zaznavanje njegovo šibko področje, svetujem najprej pregled sluha. Nemalokrat se zgodi, da so procesi - kot sta slušno pomnjenje in pozornost - oteženi prav zaradi neustreznega sluha - otrok enostavno ne sliši dobro. To je pogosto pri otrocih, ki so (ali imajo) pogosta vnetja ušes.
Preverite stranskost. Stranskost pomeni prevladujoči del telesa - desničarji imajo prednostno roko desno, levičarji levo. In na enak način je načeloma ena stran dominantna pri očesu, ušesu in nogi. Pri otrocih, ki nimajo vseh omenjenih dominantnosti na isti strani, pride to tako imenovane križne stranskosti. Predstavljajte si otroka, čigar dominantna je desna roka, njegovo dominantno uho pa je levo. Pri takem otroku je potrebno, da smo pozorni kje stojimo v času podaje razlage, kadar je sočasno vključeno tudi zapisovanje.
Na način pomnjenja prejemanja informacij preko slušnega kanala vpliva tudi prednostni učni stil učenca (slušni, vidni, tipno - gibalni). Otrok, čigar učni stil je slušni, bo te informacije lažje prejemal, kot tisti, katerega prednostni učni stil je vidni. S tem ni nič narobe, pa tudi težko bi to spremenili (in niti ni smiselno, da ga bi), je pa dobro, da smo na to informacijo pozorni.
Na spodnjih karticah bodo vaje, nasveti, ideje za delo z otrokom, kadar želimo vzpodbujati in krepiti slušno zaznavanje. Na koncu strani bodo kartice tudi v skupni PDF datoteki, na voljo za prenos.
RITEM
Ponavljanje slišanega ritma. Zveni preprosto, ampak imajo otroci po mojih izkušnjah s tem precej težav.
Začnite z enostavnimi ritmi (plosk, plosk, tlesk), kasneje dodajajte zahtevnejše.
Lahko uporabite tudi glasbila, vendar za začetek predlagam roke.
Zelo težko je otrokom, kadar si morajo sami izmisliti ritem, a si ga morajo zapomniti. Radi bi nam namreč dali izziv, ampak pri tem izgubijo svoje slušno pomnjenje(:
POMNJENJE BESED IN ŠTEVIL
V kolikor bo otrok to dejavnost hitro usvojil, lahko slišani niz našteje v obratnem vrstnem redu.
BESEDE NAZAJ
V pomoč lahko pred otroka položite tudi različne možne odgovore v obliki slikovnega gradiva (v primeru tigra: slon, krokodil, tiger, jastreb), ki so lahko pomoč pri iskanju ustrezne besede.
DODAJANJE BESED
Dejavnost, ki otroku med igro podari ogromno veščin:
zavedanje o ločeni besedi (saj veste: všoli - v šoli)
smiselno dodajanje naslednje besede
širjenje besednega zaklada
slušno pomnjenje
Lahko vnesete še pravilo, da se besede ne smejo podvajati (uporaba sopomenk).
GIBANJE
Lahko otrok ob glasbi pleše, vi pa uporabite bobenček in piščalko namesto besed. Naj vas domišljija popelje. Lahko otrok tudi sam predlaga znake in dejanja.
PREMIKANJE PO PROSTORU
Med vrati lahko napeljete tudi vrvico, da se mora otrok skloniti, plaziti. Pripravite poligon, nato pa se še sami po navodilu otroka splazite čez njega(:
POSLUŠANJE ZGODBE
Na portalu LAHKONOČNICEnajdete kratke pravljice. Priporočam, da jih naprej poslušate sami in najdete besedo, ki se večkrat ponovi.
POTAPLJANJE LADJIC
To kartico najdete tudi med VIDNIM ZAZNAVANJEM, saj se zelo težko loči med tema dvema veščinama.
Vsak igralec v prvo mrežo nariše svoje ladjice (štiritonka, dve tritonki, tri dvetonki in štiri enotonke). Nato igralca izmenjaje ugotavljata lokacijo ladjic nasprotnika.
Še ena različica slovenske ustvarjalke - GUSARJI
SESTAVLJENA NAVODILA
Izzivajte otroka s tem, da zamenjajte vlogi in naj on vam poda več navodil hkrati. Naredite namensko napako in preverite, ali si je zapomnil lastna navodila, ali ne. Učite ga podajanja takšnih navodil, da si jih bo tudi sam znal zapomniti.
ISKANJE RIM
Na povezavi najdete tri aktivnosti slikovnega iskanja rim.
Sličice lahko položite tudi na tla in otrok stopi na tisto, ki se rima na besedo, ki jo izrečete. - RIME
ZAMENJAJ GLAS
Dejavnost, ki terja dobro glasovno zavedanje. V spletni trgovini najdete povedi, s katerimi si lahko pomagate - ČRKOZAMENJALEC.
Sicer pa si lahko povedi / besede izmislite sami. Zamenjajte vlogi in naj poskusi s podajanjem navodil tudi otrok.
ISKANJE ZVOČNIH PAROV
Zahtevnost lahko stopnjujete tako, da se zvoki minimalno razlikujejo med sabo (riž, zdrob, pesek).
Če otroka muči radovednost, kaj se skriva v jajčku, naj ga odpre (s tem bo vadil tudi fino motoriko) pod vašim nadzorom.
ZGODBA Z VSILJIVCEM
Tudi tu si lahko pomagate z zgoraj omenjenim ČRKOZAMENJALCEM, lahko pa se prepustite domišljiji ob tvorjenju zgodbe.
Zopet zamenjajte vloge, naj pripoveduje otrok in dela namenske napake.
ZAČETNI IN KONČNI GLAS
Dejavnost uporabite le takrat, kadar je otrok vešč določanja začetnega in končnega glasu.
PRISLUHNI ZVOKU
Dejavnost lahko izvedete tudi v naravi. Otrok zapre oči in posluša zvoke ter jih poimenuje.
TOPLO HLADNO
Zamenjajte vlogi. Načeloma imajo mlaji otroci težave s povezovanjem smeri in besedo, ki označuje bližino in daljino. Lahko uporabite tudi druge besede, ki so otroku blizu, ali pa ne - in so mu v izziv.
ENAKO, RAZLIČNO
Pri naštevanju podobnih si lahko pomagate z besedami, ki se rimajo.
RISANJE PO NAVODILU
Tole je na voljo (ni moj izdelek) - RISANJE PO NAVODILU.
Še ena avtorice Specialke - BERI IN NARIŠI.
UGANKE
Širok nabor najdete TU.
Pripomoček za urjenje VIDNE POZORNOSTI in VIDNEGA POMNJENJA (z dodatkom pa tudi SLUŠNE POZORNOSTI in POMNJENJA). Namenjen otrokom in odraslim (tudi starostnikom).
(V primeru osebnega prevzema pošljite povpraševanje na: klepetavi.cmrlj@gmail.com)
V moji spletni trgovini pa najdete tudi fizični pripomoček za urjenje slušne (in vidne pozornosti) - VEČ O PRIPOMOČKU.