Za začetek ena pomembna opomba: NISEM LOGOPED. Toplo priporočam, da se v primeru večjih težav pri otroku posvetujete z logopedom. Tudi sama se bom obrnila na kakšnega, v primeru, da se bi/bo pri mojih otrocih pokazala potreba po tem.
Ker pa razumem, da:
so čakalne dobe za logopeda dolge,
primanjkuje kadra za izvajanje logopedskih vaj v vrtcih/šolah (v obliki dodatne strokovne pomoči),
obstajajo starši in učitelji, ki bi mimogrede radi pomagali otroku in najdejo za to čas,
sem pripravila nabor dejavnosti, ki sem jih tudi sama uporabljala pri urah dodatne strokovne pomoči. Na karticah so vaje:
govornega aparata
priklica besed
širjenja besednega zaklada
neverbalne komunikacije
pripovedovanje (časovna orientacija)
Res pa je, da sem se o vsakem otroku prej temeljito pogovorilo s sodelavko logopedinjo in na podlagi njenih priporočil izbrala dejavnosti, ki so bile za otroka primerne. Kot že omenjeno, v šolah primanjkuje logopedov in v kolikor je otrokova primarna težava govor, me je nagonsko vodilo k temu, da vsaj en del ure namenim temu, da skozi igro uri določene vidike govora. Na spodnjih karticah je večino dejavnosti primernih za vse otroke. V kolikor bom ocenila, da je k kakšni dejavnosti potrebno pristopiti nekoliko bolj previdno, bom to dodala k opisu kartice.
PRED ZAČETKOM PA:
Pri otroku so lahko težave z govorom zaradi fizičnih težav z priraščenostjo ustnic, podjezične vezi ipd. To lahko preveri (naj bi) pediater, še bolje pa logoped. Te težave je v večini primerov potrebno razrešiti operativno.
Pri otroku so težave prisotne zaradi neustreznega nastavljanja jezika. Zato nima smisla otroku kazati sličice z besedami, ki vsebujejo kritični glas, če jezik ne zna postaviti v pravi položaj. Tu je ponovno logoped tisti, ki vam bo pokazal, na kaj morate biti pozorni. Se pa na spletu najde precej vaj. Jih dodam tudi k opisu ene izmed kartic.
Otrok ima lahko usvojene vse glasove a jih pri govoru spontano ne uporablja. Pri takem otroku ni potrebe po vajah ustreznega nastavljanja jezika, temveč v čim več priložnostih izgovora tega glasu (Meni je bilo svetovano, da se otroka opozarja na pravilno izreko samo določen del dneva in ne ves čas, s čimer se seveda strinjam. V nasprotnem primeru lahko dosežete hud otrokov odpor).
Tudi tokrat (kakor že pri karticah vidnega zaznavanja in slušnega zaznavanja), boste našli 20 kartic z naborom omenjenih dejavnostih. Najprej preberite opise kartic, kjer boste našli tudi morebitne povezave na druge strani. Na dnu pa najdete zbirko vseh v datoteki PDF, pripravljene na tiskanje. Kartice natisnite in shranite ter uporabite (: