Vidno zaznavanje pomeni prav to: zaznavanje tistega, kar vidimo. Vidno zaznavanje lahko ločimo na več delov:

  1. vidno razlikovanje

  2. vidna pozornost

  3. vidno pomnjenje

Hkrati se področje vidnega zaznavanja prepleta z vidno-motorično koordinacijo, vidno-gibalno integracijo, grafomotoriko ipd. V sledečem sklopu nasvetov za urjenje vidnega zaznavanja se bodo tako omenjena področja pogosto prepletala.

Zelo pomembno pa se mi zdi sledeče: otrokova pozornost je v večini primerov starosti primerna. Žal so zahteve v vrtcih in šolah take, da veliko otrok večino časa sedi, posluša o temah, ki jih ne pritegnejo in se dolgočasijo (predvsem dečki). Načeloma, ko takšnega učenca peljemo v naravo, si najde zaposlitev, ostane fokusiran na dejavnost, ki si jo je izbral in je veliko bolj učljiv. Hkrati pa razumem, da je v razredih veliko otrok, vsem potrebam pa je težko ugoditi. Skratka, zdi se mi pomembno, da se o teh stvareh razmišlja tudi iz drugega zornega kota. Obstaja pa tudi skupina otrok, kateri je dobro nameniti nekaj več časa za urjenje tega področja.

PRED ZAČETKOM PA:

  1. Kadar pri otroku sumimo, da je vidno zaznavanje njegovo šibko področje, svetujem najprej pregled vida. Nemalokrat se zgodi, da so procesi - kot sta vidno pomnjenje in pozornost - oteženi prav zaradi neustrezne ostrine vida.

  2. Preverite stranskost. Stranskost pomeni prevladujoči del telesa - desničarji imajo prednostno roko desno, levičarji levo. In na enak način je načeloma ena stran dominantna pri očesu, ušesu in nogi. Pri otrocih, ki nimajo vseh omenjenih dominantnosti na isti strani, pride to tako imenovane križne stranskosti. Predstavljajte si otroka, čigar dominantna je desna roka, njegovo dominantno uho pa je levo. Pri takem otroku je potrebno, da smo pozorni kje stojimo v času podaje razlage, kadar je sočasno vključeno tudi zapisovanje.

  3. Na način pomnjenja prejemanja informacij preko vidnega kanala vpliva tudi prednostni učni stil učenca (slušni, vidni, tipno - gibalni). Otrok, čigar učni stil je vidni, bo te informacije lažje prejemal, kot tisti, katerega prednostni učni stil je slušni. S tem ni nič narobe, pa tudi težko bi to spremenili (in niti ni smiselno, da ga bi), je pa dobro, da smo na to informacijo pozorni.

Na spodnjih karticah bodo vaje, nasveti, ideje za delo z otrokom, kadar želimo vzpodbujati in krepiti vidno zaznavanje. Na koncu strani bodo kartice tudi v skupni PDF datoteki, na voljo za prenos.

SKRIVANJE PREDMETOV

  1. Izrežete lahko poljubne sličice iz reklam.

  2. Uporabite igralne karte in jih postavite v naključno zaporedje.

  3. Uporabite barvice.


PRSTNI KRIŽEC KROŽEC

Namesto konkretnega risanja, igralec le pokaže na mesto, ki ga zavzame. Mesta si mora nato zapomniti, da jih soigralec ne more zavzeti.


OBOJEROČNO RISANJE

Za začetek naj ima otrok v roki debela pisala. Lahko krede in na asfaltirani površini. Prav tako lahko sprva le riše obojeročno, kasneje dodajte sredinsko črto. Prijema sprva ne popravljajte, naj drži tako, kot mu je lažje.

Cilj dejavnosti je, da nedominantna roka sledi dominantni. Da se med risanjem z eno roko druga ne ustavi.


POMNJENJE BARV

Enostavno različico najdete v tem zapisu: LISICE.

Malo razširjeno različico, a zelo dobro, pa tukaj: POMNI IN NARIŠI.


ISKANJE BESED

Osmerosmerke so na spletu ali v kakšni zbirki križank na voljo že vnaprej pripravljene, lahko pa jo popolnoma prilagodite otroku na tej povezavi: OSMEROSMERKA.

VNAPREJ PRIPRAVLJENE - niso moje delo.

Prav tako lahko za otroka pripravite mreže črk, nato pa barva vse a-je z zeleno, vse e-je z rdečo ipd. (skupaj določite pravila).


ISKANJE SLIČIC

V reviji Ciciban so objavljene rubrike Škrat Zguba, kjer je na veliki ilustraciji ogromno predmetov, spodaj pa so nanizani tisti, ki jih mora otrok poiskati.

Knjige Živ Žav prav tako vsebujejo ogromno podrobnosti. Otroku lahko podate ustno navodilo, kateri predmet naj poišče.

BARVNI PRIMERI


PREMIKANJE PO POTI

Za lažjo orientacijo se dogovorite za znak začetek in konec. Krogce najdete TUKAJ, lahko pa za orientacijo postavite poljubne predmete.

Cilj je premikanje po narisani poti in ne le cilj.


POMNJENJE SLIKE

Obstajajo že igre na to temo in sicer v fizični obliki, kjer je tudi priložena peščena ura. - BRAINBOX, ampak vidim, da so povsod razprodane (mogoče še kakšno najdete, če boste vztrajni).

Cilj igre je pozorno opazovanje in pomnjenje.


PRIREJANJE SENC

Cilj igre je poiskati ustrezno senco. Lahko dodate še ščipalke s katerimi pripnete pravilni odgovor. Z malo spretnosti lahko senco pripravite sami in popolnoma prilagodite temo za vašega otroka.

ŽUŽELKE

PRIPENJANJE KITOV

VELIKE MAČKE

POZORNO GOZDUJ - plačljiv izdelek


POIŠČI IN OBKROŽI

LISICE

Jesenski komplet najdete v spletni trgovini še ene specialne pedagoginje - JESEN

POZORNO PRELISTAJ - plačljiv izdelek


POIŠČI IIN PREŠTEJ


IGRA SPOMIN

Na spletu najdete ogromno vnaprej pripravljenih. Jaz sem pripravila za svoje otroke še sledeče:

VELIKE MAČKE

Sicer pa priporočam takega, ki ga otrok lepo konkretno prime v roke.


POVEZOVANJE PO PRAVILU

Sledeče ni moje delo, našla sem na spletu:

1, 2

Lahko tudi otrok nariše želene predmete na list papirja. Med njimi dorišite potke, ter dodajte vrstni red “sprehajanja”.


POIŠČI RAZLIKE

Iskanje razlik med dvema fotografijama, ilustracijama. Izberite take, ki so otroku blizu, zabavne, povezane z letnimi časi ipd.

Spodaj je nekaj predlogov:

POVEZAVA 1

POVEZAVA 2


PRERIŠI POT

Stopnjujete zahtevnost glede na število povezanih pik.

Na tej povezavi najdete precej različic - tukaj je le ena - KLIK.

Pa še ena od Specialke - OD PIKE DO PIKE

Še od Poslušam se - POVEŽI PIKE

RDEČA KAPICA - plačljiv izdelek

V kolikor zmore, naj poskusi risati še z nedominantno roko.



NIZANJE

Lahko uporabite tudi lego kocke, ki jih na podlago nizate v določenih zaporedjih.


TANGRAM

ŽIVALSKI

ŠE NEKAJ ZANIMIVIH

Otrok lahko like postavi v zahtevano obliko ali pa jih vanjo prilepi.


PRERIŠI VZOREC

Uporabite lahko karirast zvezek, kamor narišete vzorec, obliko - eno ali večbarvno. Otrok jo nato preriše. V kolikor uporabite enostavne vzorce, si obliko lahko tudi predhodno zapomni.

ENOSTAVNI

ZAHTEVNEJŠI


SESTAVLJANKA

Poskusite sestavljanko še obrniti (da se slike ne vidi) in jo sestavljajte narobe obrnjeno(:


POTAPLJANJE LADJIC

Enakomerno sodeluje s SLUŠNIM ZAZNAVANJEM, kjer je potrebna dobra orientacija na ploskvi za iskanje pravega polja.

Vsak igralec v prvo mrežo nariše svoje ladjice (štiritonka, dve tritonki, tri dvetonki in štiri enotonke). Nato igralca izmenjaje ugotavljata lokacijo ladjic nasprotnika tako, da vprašata:

Ali je polje H5 zasedeno?

BOBRI

Pa še ena slovenske ustvarjalke - GUSARJI.


POIŠČI DVOJNIKA

Odlična igra igranja!

Veliko jih je pripravila specialna pedagoginja - Specialka - JESENSKA, na spletni strani pa najdete še različice za preostale letne čase.

NOČ ČAROVNIC

V moji spletni trgovini najdete pester nabor - plačljivih.

ZAPOREDJA SLIK

Podobno, kot pri nizanju, gre tudi tu za ugotavljanje in nadaljevanje zaporedja, s tem da je vključeno tudi striženje s škarjami.

Lahko vključite tudi števila namesto slik.

LISICE

RAZNOLIKE


PISAN POLET PISAN POLET
Quick View
PISAN POLET

Pripomoček za urjenje VIDNE POZORNOSTI in VIDNEGA POMNJENJA (z dodatkom pa tudi SLUŠNE POZORNOSTI in POMNJENJA). Namenjen otrokom in odraslim (tudi starostnikom).

(V primeru osebnega prevzema pošljite povpraševanje na: klepetavi.cmrlj@gmail.com)

V moji spletni trgovini pa najdete tudi fizični pripomoček za urjenje vidne (in slušne pozornosti) - VEČ O PRIPOMOČKU


Previous
Previous