POŠTEVANKA
Po mojih večletnih izkušnjah v vlogi učiteljice otrok s posebnimi potrebami, je poštevanka ena tistih znanj, ki je eni skupini učencem jasna in si jo tudi dosti hitro zapomni, drugi skupini otrok pa predstavlja hud stres. Tekom mojega poučevanja sem otroke vedno spodbujala, da si pomagajo s svojimi prsti. Velikokrat so jih učenci skrivali. Izkazalo se je, da so imeli v preteklosti (na drugi šoli) učitelja, ki tega ni dovolil, s čimer se nikakor ne strinjam. Prsti so del njih in, če si z njimi lahko pomaga, je to super! Težava nastane, ko si otrok tudi s prsti ne zna pomagat. Takrat vemo, da razumevanja poštevanke praktično ni.
Res je, da je poštevanka osnova za višja matematična znanja (pisno množenje, deljenje, računanje delov celote…) in brez nje skoraj ne gre. Ključnega pomena je, da otrok poštevanko razume. Več o tem bom dopolnila vsebine v prihodnjih dneh, za začetek pa bi vam rada predstavila spodnji posnetek.
RAZUMEVANJE KONCEPTA POŠTEVANKE
Razumevanje poštevanke pomeni:
da otrok razume, da se gre za dodajanje skupin z enakim številom elementov
7x3 = 7 skupin in v vsaki skupini so 3 elementi
da lahko poštevanko nadomestimo s seštevanjem teh enakih elementov
7x3 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 +3
da lahko faktorja znotraj poštevanke obrnemo, v kolikor nam je nato lažje izračunati, vendar ne gre za enake skupine, temveč le enak rezultat
7x3 = 3x7 (le v rezultatu 21; v prvem primeru pa imamo 7 skupin, v drugem 3skupine)
Zelo pogosto pa je, da se otroci posamezne računske operacije zgolj navadijo in je ne razumejo. Zato so zmedeni predvsem pri besedilnih nalogah, kjer ugibajo katero računsko operacijo bi uporabili.
Zato je na začetku, še preden otrok usvoji zmnožke poštevanke, da razume razliko med seštevanjem (tudi odštevanjem) in množenjem. Več o tem pa si lahko preberete v spodnji povezavi.
Kljub temu, da je zelo pomembno, da otrok razume koncept množenja, je prav tako potrebno, da ima ustrezne veščine pomnjenja in priklica tega razumevanja. V populaciji otrok, ki sem jo poučevala pa se je zgodilo, da včasih otrok ni imel določenih veščin, ki bi mu pomagale pri razumevanju, pomnjenju in/ali priklicu. In takrat pridemo na vrsto mi, specialni pedagogi. Seveda lahko tu nastopite tudi starši, absolutno! In z otrokom najdete popolnoma nov način, ki ustreza njemu. Nekako pa se danes v šolskem prostoru smatra, da je specialni pedagog eden tisti, ki skupaj z otrokom išče načine, kako si pomagat. Katere tehnike pripomorejo k boljšemu razumevanju in funkcioniranju? In to počnem zelo rada. Kot mama in kot specialna pedagoginja.
POŠTEVANKA S PRSTI
Omenjeni posnetek prikazuje, kako si lahko zapomnimo poštevanke 6-9 s prsti.
Na kratko:
iztegnjene prste med sabo MNOŽIMO in predstavljajo ENICE
skrčene prste SEŠTEJEMO in predstavljajo DESETICE
Povsem ENOSTAVNO (:
POŠTEVANKA Z VZORCI
Poštevanka z vzorci izvira iz Waldorfske pedagogike in je posebej koristna za osebe z vizualnim učnim stilom. Preko risanja vzorcev si zapomnijo nastalo shemo, ki jo kasneje lažje prikličejo v spomin.
Števila v krogu pravzaprav predstavljajo ENICE posameznega zmnožka (2 tako predstavlja 12, 42, 72…). Po risanju vzorcev kmalu ugovimo sledeče:
Poti nekaterih poštevank gredo dvakrat po enaki poti (2, 4, 6, 8).
Poštevanke si v parih delijo enak vzorec (1-9, 2-8, 3-7, 4-6) - razlikujejo se le v smeri - eni levo, drugi desno.
Zelo dobro je, da otrok najprej SAM (lahko s pomočjo odraslega) nariše vzorec poštevanke - pri poštevanki števila 1 ne preskoči števila, pri poštevanki števila 2 preskoči eno število, pri poštevanki števila 3 preskoči dve števili in tako naprej.
V datoteki najdete prazen krog za risanje poštevanke. Lahko ga večkrat natisnete ali le enkrat in plastificirate. V tem primeru s flomastrom narišete pot, ki jo kasneje lahko zbrišete in ponovno uporabite. Prav tako je v datoteki skupen vzorec poštevank ♡.
PRIPENJANJE
Vnovič izdelek, ki temelji na učenju s samopreverjanjem in poti k uspešnosti.
Kartice so namenjene urjenju večkratnikov posamezne poštevanke ali količnikov.
POTEK:
Igralec (oziroma učeči se) si pripravi ščipalke in kartonček.
S ščipalkami pripne na ustrezni rezultat (priporočljiva smer branja števil ali računov je od zgoraj navzdol in ne mešano).
Kartico obrne in preveri rešitve.
Odstrani le napačno pripete ščipalke.
Kartico vnovič obrne in ščipalke pripne na ustrezna mesta.
Na tej povezavi najdete vzorec kartice, na povezavi spodaj pa povezavi do spletne trgovine.
Na voljo je tudi izdelek z dejavnostmi v podporo množenju in deljenju s številom 2 in 3.