KRAGULJ ali SOKOL

Opazovanje ptic skozi okno je strast šestletnika, že odkar je bil edinček. Torej skoraj 4 leta nazaj. Še preden je razumljivo govoril, je skozi okno opazoval ptičke, kazal na njih in jih po svoje opisoval. Kasneje smo v dar prejeli tole čudovito knjigo, kjer je opisanih kar nekaj vrst ptic, ki se pojavljajo okoli nas:

BRANJE, OPAZOVANJE, RISANJE

Takšna miniencikopedija z zgodbico za vse navdušene ptičkarje.

In takrat smo spoznali (vključno z mano, ki sem kot Brin na začetku knjige, ko ptiča opiše s kljunom in lepoto) veliko vrst ptic. Njihove čudovite barve in oblike, pa navade in življenjske prostore. Večinoma so bile vse to ptice pevke. Tudi sedaj v hiši imamo na en strani ptičjo krmilnico, tast je pripravil 3 ptičje gnezdilnice, okoli ostalih delov hiše pa je gozd. Resnično lepo se je zjutraj zbudit (četudi že ob petih, po zaslugi najmlajšega) in slišat tale koncert. Tudi mali steguje roko k oknu, ker ga vedno zjutraj na stežaj odprem, in po svoje čivka. No, letos pa sta večjadva izkazala hudo željo po raziskovanju še ostalih ptic. Predvsem ujed in sov. Ker se seveda tega nisem naučila, ali pa sem pozabila - torej moje učenje očitno ni bilo učinkovito, sem se mogla najprej sama vnovič soočit z določenimi pojmi. Kar je super! Rada se učim skupaj z njimi.

Šestletnik je tako nekega dne našel v gozdu jajce. In pričakalo me je tole:

Zelo previdno sem ga vprašala, če ve, da ptiček ne bo preživel, saj je jajce počeno.

“Pa sej to vem, grobek sm mu naredu!”

Ok, pomirjena, da razume. Nekaj dni zapored smo jajce obiskovali, nato pa ga nekega dni ni bilo več. Vedela sta, da ga je odnesla/pojedla druga žival.


BRANJE, PRIMERJANJE

Nato smo se lotili raziskovanja, katera ptica izleže takšna majhna bela jajčka. Sicer sem mislila, da ju bodo fotografije bolj pritegnile, pa ju niso kaj preveč.

Lahko jih uporabite kot igro spomina - išče par gnezda in jajca, ali zgolj kot informativne kartice.

Lahko pa jih otrok uporabi kot pomoč pri oblikovanju jajc iz plastelina.

Šestletnik je kasneje s pomočjo omenjenih fotografij pripravil kviz za naju z možem. Narisal je jajca posameznih ptic in naju izpraševal (:


Spomnili pa smo se, kako je tast nekaj dni nazaj iz gnezda vzel 5 zelenih jajčk kosovke, ko je ta odletela stran. Šestletnik je bil zaprepaden, češ kaj si upa, zakaj to počne? Delno sem z njim delila mnenje, vendar ptiči naj ne bi bili tako občutljivi na to, kakor sesalci. Še vedno menim, da je ptičke in vse živalice lepo opazovat v njihovem okolju in vanj ne posegat. Tudi, ko opazujemo gnezdilnice, pazimo, da nismo preglasni in jih ne zmotimo. Jih pa opazujeta z daljnogledom(:

Nekaj prihodnjih dni je bilo močno deževnih. Sicer nas to pretirano ne ovira, a če dodam zraven še moj prehlad, ki me je kar klical na kavč pod deko, smo si privoščili ogled tega dokumentarnega filma o sovah. Nato sem pripravila/poiskala nekaj aktivnosti, ki jih podrobneje opišem spodaj:

MOTORIKA

Pretikanke so bile sicer mišljene za triletnico, vendar si je šestletnik hitro eno “prisvojil”. Za boljšo obstojnost sem jih plastificirala. Lahko jih nalepite tudi na trši karton.


PISANJE

Glede na to, da je naš šestletnik pravi gozdni mož, ki preživi v gozdu skoraj več časa, kot v svoji sobi, je bila ta naloga zanj mala malica. Priznam, da sem mu jo dala v času hudega hrupa v hiši, ko je bil čas, da se malo umaknemo en od drugega. Tale dež in prehlad sta prinesla dodatno neurje v našo hišo in zelo se veselimo sonca! (:


VIDNO POMNJENJE

Oba večja otroka sta zelo uživala v dejavnosti. Celo najmlajši je iskal trakce sovic po hiši z njima(:

Pripravila sem 4 zaporedja sov (vsaka na svojem trakcu) in jih nalepila v različne prostore naše hiše (otroška soba, kopalnica, spalnica, knjižna omara). Otroka sta morala poiskati trakec (nista ga smela odlepit) in si zapomnit v kakšnem zaporedju si sledijo sličice. Nato sta prišla dol v dnevno sobo, kjer ju je čakal prazen trakec, zraven pa so bile narezane sličice. Njuna naloga je bila, da sta posamezne sličice uredila v enako zaporedje, kot sta si ga zapomnila. Spodbudila sem ju, da gresta lahko spet v zgornje nadstropje preverit zaporedje in se nato vrneta dol, še enkrat pregledata in nato preverimo.

Sprva nista želela, potem pa sta videla, da se splača! Ja, splača se še enkrat dobro pogledat(:

Na tak način, sta se oba natekala po stopnicah gor in dol, urila vidno pomnjenje, pa še nekatere vrste sov obenem(:

PRIKAZ PODATKOV, RAČUNANJE

Najprej je moral prebrati poved, poiskat pravo vrsto ptiča v tabeli in pobarvat ustrezno število kvadratkov.

Podatke za število jajc sem prilagodila tako, da je šestletnik lažje vnesel podatke v tabelo. So pa dokaj resnični.

Dejavnost mu je bila zelo všeč. Zraven sem dodala še 3 vprašanja, na katere ni želel pisno odgovorit, ampak mi je odgovore le povedal. Po želji lahko dodate še svoja vprašanja.


MOTORIKA

Najljubše opravilo triletnice je trenutno rokovanje s škarjami. Kadar ji je dolgčas, pride do mene in prosi, da ji naj pripravim “kej za rezat”.

Prva sova je že v osnovi rjava, druga pa po želji triletnice, seveda roza(:


PISANJE

Poimenovanje delov ptiča. Všeč so mi “dvomljive naloge”, kjer je lahko več možnosti za odgovore. Torej šestletnik je poimenoval hrbet kot perut in perut kot perje(: To se mi ne zdi nič narobe, sploh ne v fazi, kjer uri branje in pisanje.

V osnovi je naloga mišljena tako, da so spodaj besede v angleščini, otrok jih izreže in prilepi na ustrezno mesto. Lahko bi jih prevedla, še boljše pa je bilo, da je kar sam zapisal dele telesa.


MOTORIKA

Naš enoletnik (skoraj 1,5 letnik!) izredno uživa v vtikanju, vstavljanju predmetov povsod, tudi tam, kamor ni treba. Zadnjič je ugotovil, da lahko kuhinjske jedilne nože porine v režo od pečice in moreš bit res spreten, da potem to ven dobiš(:

Tako da ga raje zamotim s takšnimi lesenimi vstavljankami. Če se ne motim, sem tole (in letalo) kupila že nekaj let nazaj v Lidlu. Imajo podobne tudi v Baby Centru.

Malo starejši projekt šestletnika. V gozdu je našel vejo, ta ga je spominjala na detla in doma jo je pobarval s tempera barvami. Meni se zdi čudovit!

Na tak način lahko “preuredimo” marsikatero vejo, kamen. Naj otroška domišljija in ustvarjalnost nima meje.


Vreme, pa tudi zdravje, nam zadnje tedne ni naklonjeno. Želeli smo si obiskati tudi Reško jezero v Kočevski Reki, kjer gnezdi orel BELOREPEC. Držimo pesti, da nam to uspe konec tega tedna. V kolikor nam bo, sporočim vtise.

Med objavo o plastelinu pa najdete še eno dejavnost, ki je tematsko in slikovno povezana s ptiči. Veselo gnetenje! (:

Previous
Previous

MORSKI PSI

Next
Next

POŠTEVANKA