METULJI
Do nekaj dni nazaj sem verjela, da je metuljček cekinček tisti krasni rumeni metulj, ki ga tako pogosto srečujemo (sklepam da vsi) na travnikih in obrobju gozdov. Napaka(: To je citronček! Zahvaljujoč radovednim otrokom sem se to in še marsikaj naučila pri 30+.
Začelo se je med prebiranjem knjige Letala v viharni noči (iz zbirke Pet prijateljev), ko otroci odkrijejo metuljo farmo. Šestletnik je našpičil ušesa in eksplozija zakajev se je pričela. Po koncu enega izmed poglavji izstreli, da pozna bleščečega bisernika in sivega lastovičarja. Spoznala sem, da pozna vsaj dve vrsti več od mene(:
V istem obdobju se je v naše okno v dnevnih prostorih zaletela vešča. Najprej ena in čez nekaj dni druga. Otroci so jo opazovali, nakar triletnica zavpije: “Poglej mami, skotila je jajčeca".” Šestletnik jo je vestno podučil, da jih je izlegla.
Izkazalo se je, da je H2 obveljala. Po veščo so čez nekaj dni prišle večje živalice in se z njo pogostile. Šestletnik je sicer v kozarec nabral nekaj listja in jajčeca položil na njih. Imamo jih v hiši, vendar zaenkrat slabo kaže.
Dnevi so potekali tako, da so vsak trenutek izkoristili za gledanje skozi okno ali pa so se za njimi podili pred hišo. Ugotovili smo, da je citronček na hrbtni strani rumen, ko pa se ustavi na cvetu in krili zapre, je zelen (kamuflažne barve). Veliko smo se pogovarjali o nežnosti ravnanja z metulji.
Jutri se obeta nov deževni dan. Z otrokoma si bomo ogledali dokumentarno oddajo o ogroženih metuljih, ki jo najdete tu. Primerjali bomo še velikosti nam sedaj že poznanih metuljev in natisnili največji metulj na svetu (razpon kril meri kar 25cm).
Spodnje dejavnosti objavljam po ogledanem filmu:
V enem izmed prihodnjih koncev tedna se bomo odpravili v Kočevsko reko ob Reško jezero. Kdo ve, kaj bomo (med drugim) opazovali?(: