Čmrlj BERE

Bere kako in o čem? Kdo bere?

Zadnja leta opažam precejšni upad branja, bralnega razumevanja in funkcionalne pismenosti. Verjetno starejše generacije to opažajo še nekaj let več od mene.

Nedvomno temu prispeva tempo življenja, porast tehnologije in ekranov ter splošna digitalizacija. Mnogo odraslih ljudi ne bere več knjig, temveč posluša avdio knjige. Pisem ne pišemo več, razen pri pouku slovenščine ali kakšnem življenjepisu (pa še za ta namen obstajajo vnaprej pripravljene predloge, kamor preko računalnika vpišemo naše podatke). Informacije so dostopne na vsakem koraku, računalniki pa krajšajo iskanje po kazalih v knjigah v knjižnici. Skratka ja, čas je povozil funkcionalno pismenost.

Še ena pomembna stvar, ki prispeva k porastu specifičnih učnih težav na področju branja pa je vzrok tega, da so bila včasih igrišča pred bloki polna otrok, ki so plezali po drevesih in golih za nogomet, padali in se vozili brez rok na kolesih, z rolarji skakali čez rob pločnika in zlomili roko ali dve. Malo karikiram, po drugi strani pa opisujem svoje bivanje v bloku, ko sem bila otrok, kjer so dnevi potekali točno tako. Otroci so preko gibanja poskrbeli za povezavo obeh hemisfer, zato je bilo tudi manj specifičnih učnih težav.

Program oziroma srečanja Čmrlj BERE so namenjena otrokom, kjer branje ne poteka po pričakovanjih glede na vrstnike. Absolutno dopuščam možnost individualnega razvoja branja (kakor tudi drugih veščin). Kljub temu pa se v osnovni šoli nekako pričakuje, da otrok do konca prvega triletja (torej do konca 3. razreda) bere in piše do te mere, da sta te veščini tisti, s katerima PRIDE do informacij in jih tudi SPOROČA.


Zakaj pri nekaterih otrocih branje ne “steče”?

  1. Pri otroku so neutrjene /neusvojene predhodne veščine branja in pisanja (slušno zaznavanje, vidno zaznavanje, prijem pisala - posledično utrujenost).

  2. Otrok ima specifične učne težave na področju branja in pisanja. Gre za težave, ki ne izzvenijo kar tako, se pa otrok lahko nauči določenih tehnik, kako si pomagati. Specialni pedagog (in starši!) so otroku v pomoč med iskanjem teh tehnik.

  3. Otrok ima znižane sposobnosti in razvoj tudi na tem področju poteka počasneje. V tem primeru je ključno, da postavimo skupaj z otrokom realne in dosegljive cilje (glede na njegove zmožnosti).

Kako potekajo srečanja?

  1. S starši in otrokom se pogovorimo o njihovih opažanjih in mnenjih o vzroku težav.

  2. Z otrokom opravim Test motenj branja in pisanja. V kolikor se pokaže prisotnost specifičnih učnih težav napišem tudi obsežno poročilo, ki ga lahko priložite Komisij za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami (v kolikor bi želeli, da vaš otrok prejema specialno pedagoško obravnavo tedensko v šoli).

  3. Z otrokom in starši izvajamo Vedenjsko kognitivno metodo branja.

  4. Z otrokom na obravnavah iščem strategije in načine ustrezne/ga:

    1. Slušnega in vidnega zaznavanja.

    2. Priklica besed.

    3. Grafomotorike.

    4. Tehnike vezanega (tekočega) branja.

    5. Bralnega razumevanja (vem, kaj preberem).

Komu so srečanja namenjena?

Otrokom, ki so vsaj 3. razred osnovne šole, oziroma starosti 8 let. Takrat naj bi se faza opismenjevanja končala in se z večjo gotovostjo pokaže kateri bralci imajo dodatne težave. V kolikor menite, da bi vaš otrok potreboval obravnave že prej, se seveda lahko dogovorimo za srečanja že prej.

Kje potekajo srečanja?

Srečanja potekajo v Posavju oziroma po dogovoru.

Cena srečanj

Cena srečanj je enaka za vse specialno pedagoške obravnave (zapisane v ceniku) in znaša 50€ na srečanje. V primeru več zaporednih obiskov, kar srečanja Čmrlj BERE tudi predvidevajo. pa je vsako peto srečanje brezplačno.

Za več informacij sem na voljo: klepetavi.cmrlj@gmail.com.

Previous
Previous

pozabim NE

Next
Next

CENIK