ŽABE
Vse se je začelo s spontanim sprehodom okoli vaškega jezera.
Bil je popolnoma običajen dan. Po zajtrku smo se dogovorili kaj bi počeli. Bili smo enotni, da gremo do enega izmed vaških jezer. Enoletnika sem “popokala” v nosilko, mi trije smo obuli dežne škornje in akcija. Šestletnik je vzel s sabo svoj zvezek in svinčnik, ker je hotel zapisati vse videne živali. Na njegovem seznamu so se znašle: mačka, pajek in žaba(:
Kmalu nas je pričakalo nemalo parčkov žab, ki so ležerno počivale ena na drugi. Spraševala sta se (in mene) zakaj so ena na drugi, postavljala sta hipoteze, da je spodnji samček, nato je bil samček zgornji. “Mami, slikaj za tatija, on ve!”
Točka za tatija, otroka točno vesta katero izmed področji je bolj moževo, katero pa moje.
Najljubši pripomoček šestletnika je že od prvih korakov (ali kolenčkov) palica, zato ni bilo presenečenje, da je s palico ulovil nitast mrest. Sicer je takoj izstrelil, da je to mrest posebnih žab, da nimajo vse gmotastih mrestov, ki jih običajno vidimo na površju vode. Jaz sem ga videla prvič.
Ker smo za raziskovanje izbrali precej hladen dan, smo krog okoli malo pospešili in odšli domov na malico in vročo čokolado, ki je nekaka stalnica, kadar nas “prezebe”.
Na sprehodu pa smo dobili kar nekaj izhodišč kaj vse se lahko še naučimo.
Med tem, ko so otroci pojedli sadno malico, sem smuknila do računalnika in hitro poiskala in natisnila nekaj uporabnih datotek, ki jih sicer najdete na tem portalu (KLIK . potrebna je le registracija, nato pa lahko brskate po brezplačnih in plačljivih vsebinah).
Med raziskovanjem življenjskega kroga žabe žal nismo našli nitastega mresta. Sta pa videla kako pupek postopoma izgublja rep. Triletnica je izrezala dele žabe in jih sestavila nazaj, nato pa pobarvala modro žabo, ker je po njenem mnenju strupena (:
Na koncu dejavnosti je nastal plakat z dodatnimi vprašanji za tatija in naše goste (kdorkoli je prišel, je lahko na vprašanje odgovoril). Šestletnik je poimenoval še dele telesa, po kosilu pa smo šli v gozd, ki ga imamo okoli hiše.
Ko so šli otroci zvečer spat, sem se lahko malo bolj sistematično lotila priprave materiala. Spodaj je nekaj fotografij, pod njimi pa so povezave do datotek. Ne spomnim se več koliko dejavnosti smo naredili naslednji dan, če smo jih sploh. Če nas /ju je pritegnilo kaj drugega, smo sledili tistemu. Najbolj jima je všeč, kadar ju zjutraj na jedilni mizi čakajo dejavnosti. Takrat jih z veseljem sprejmeta. Torej naše raziskovanje žab je potekalo kar nekaj časa, vmes pa sem dodala tudi nežabje vsebine, ki sem jih opremila z žabjimi motivi(:
Ker ima izredno rad zbirko Pet prijateljev, moje glasilke pa so včasih tik pred upokojitvijo od napora, imava dogovor, da pred vsakim poglavjem on prebere en del “žabona”. Vsakič prebere različno število kartončkov, odvisno od razpoloženja in interesa po tem, kako se zgodba nadaljuje.
Kartončke sem plastificirala, saj jih bo uporabila še večkrat. Zadostuje tudi trši papir. Za plastificiranje je veliko bolje uporabiti MATIRANE folije, vendar jih trenutno nimam. Te se žal bistveno bolj bleščijo in so lahko za otroke, ki imajo težave, dodatna oteževalna okoliščina.
In JA, ugotovili smo kaj je z nitastim mrestom(: Raziščite še vi!