IMA VAŠ OTROK TEŽAVE Z RAZLIKOVANJEM IN PRAVILNIM ZAPISOVANJEM B IN D?
Če je odgovor DA, berite naprej.
Do težav z razlikovanjem vidno podobnih črk (še posebej malih tiskanih črk b in d) najpogosteje privedeta dva razloga:
1. Otrok je na začetku branja in pisanja. Tako, kot majhni otroci zrcalijo velike tiskane črke in števila, se podpisujejo iz zadnje strani ( CITEM in ne
MATIC), tako pride do takšnih zamenjav tudi pri vidno podobnih malih tiskanih črkah.
2. Otrok ima specifične učne težave na področju branja in pisanja (disleksija, disgrafija, dispraksija, disortografija).
V kolikor je otrok v prvi omenjeni skupini, bo to sčasoma prerastel. Seveda so zanj primerne tudi vaje in napotki, namenjene drugi skupini.
KAKO VEM, DA IMA MOJ OTROK SPECIFIČNE UČNE TEŽAVE?
1. KRITERIJ
Kljub temu, da ima otrok visoke intelektualne sposobnosti, so rezultati branja in pisanja nizki.
2. KRITERIJ
Branje nikakor ne steče in je zatikajoče, zamenjuje in obrača črke ter besede. Kljub ogromni količini vloženega časa v izboljšavo, je napredek počasen. Težave ima lahko tudi pri pisanju in pravopisu. Otroku onemogočajo napredovanje v tempu z vrstniki.
3. KRITERIJ
Učenec se slabše organizira, težko prične z učenjem, načrtovanjem šolskega dela in domačih nalog. Njegove kognitivne in metakognitivne strategije so pomanjkljive. Njegov tempo učenja je počasnejši.
4. KRITERIJ
Moten je vsaj en proces pozornosti, spomina, jezikovnega procesiranja, socialne kognicije, percepcije, koordinacije, časovne in prostorske organizacije. Velik opozorilni znak je motenost pozornosti in spomina.
Motenost teh procesov pomeni, da informacije, ki bi sicer do naših možganov spontano prišle, ne pridejo. Ali pa pridejo, pa so narobe predelane, shranjene, izražene. Otrok ima težave kako potem te informacije priklicati za nadaljnjo uporabo.
5. KRITERIJ
Težave, ki jih ima otrok na področju branja in pisanja niso posledica slabšega vida, sluha, motenj v duševnem razvoju, čustveno vedenjskih motenj ali kulturne raznolikosti (dvojezično okolje). Kar ne pomeni, da otrok s slabšim vidom ne more imeti motenj branja in pisanja, vendar glavni vzrok za motnje ni njegov slabši vid.
KAKO LAHKO OTROKU POMAGATE?
KORAK NAZAJ
Po tem, ko ste opazili težave na različnih področjih (tudi matematičnem) je izredno koristno, da se vrnete korak ali dva nazaj. Za uspešno branje je pomembno, da otrok obvlada in razume spodnja področja:
1. SLUŠNO ZAZNAVANJE
a) Otrok mora razumeti, kje se nahaja glas v besedi.
bazen – b je na začetku
sobota – b je na sredini
rob – b je na koncu
b) Otrok zmore tvoriti besede na začetni glas/zlog.
ba – bazen, babica, banja, banana, balerina
be – beseda, beljak, bencin, bergla
bo – bor, bolnica, borovnica, bombaž, božič
c) Tvori in prepoznava rime.
Trava, krava.
Vrt, krt, prt.
d) Pomni in ponovi slišani ritem.
Plosk, tlesk, plosk, tlesk, plosk..
Plosk, plosk, tlesk, plosk, plosk, tlesk..
Plosk, bum, tlesk, plosk, bum, tlesk..
Ritme lahko tvorite z rokami ali inštrumenti.
e) Otrok si zapomni slišano besedo ali poved. S tem uri slušno pozornost in pomnjenje.
Moja
Moja mama
Moja mama ima
Moja mama ima rada
Moja mama ima rada borovnice.
2. JEZIKOVNO IZRAŽANJE
Ustrezno izgovarja posamezne glasove. Kaj je glas in kaj črka? Črke zapisujemo – imajo svojo obliko. Glas pa izgovorimo. Zapisana črka E ima več glasov – ozek e, širok e in polglasnik.
3. VIDNO ZAZNAVANJE
Urjenje vidnega zaznavanja se začne najprej s simboli, ilustracijami. Kasneje vključimo črke in besede.
a) Rešuje labirinte.
b) Upošteva določeno zaporedje pri sledenju simbolov.
c) Poišče vsiljivca.
d) Nadaljuje zaporedje.
e) Razlikuje med podobnimi predmeti (jih obkroži, prešteje).
f) Hitro poimenuje videne predmete, sličice, besede.
KAKO LAHKO OTROKU POMAGATE?
KORAK NAPREJ
Otrok ima težave in se jih tudi zaveda. Ve, da včasih vidi b, drugič d. Mogoče celo pri branju posameznih črk: h, k, l, p, d, n, m, b – ustrezno prebere b in d, do težav pa pride pri branju besed ali povedi. Še posebej imajo otroci težave pri daljšem branju, saj v branje vlagajo bistveno več energije in so enostavno utrujeni. Zato je bistvenega pomena, da otrok poišče način, kako si sam pomaga.
1. ISKANJE PRIPOMOČKOV
Najboljši pripomočki za učenje so prsti. So vedno z nami, ne moremo jih pozabiti doma, uničiti. Spodaj sta dva načina kako lahko otrok z rokami oblikuje črki (ki si v abecednem vrstnem redu sledita takole: a b c č d).
2. ISKANJE BESEDE POMAGALKE
Ponudite otroku več besed, kjer se b nahaja na prvem mestu, d pa na drugem: labod, badminton, bunda. Nato si OTROK izbere tisto, ki je njemu v pomoč. Pogosto delamo hude napake s tem, ko želimo otroku »vsiliti« pripomoček, metodo, ki je ne sprejme. To je zguba vašega časa in otrokovega, pa še veliko slabe volje bo. On si naj poišče tisto, kar mu ustreza, vi pa otroku nudite širok razpon teh besed ali drugih pripomočkov.
3. VAJE
Nato pa je čas, da pripomočke uspešno uporablja pri branju in pisanju.
Spodaj je didaktični material, ki sem ga pripravila posebej za urjenje razlik med b in d. V kolikor izdelek vsebuje tudi druge vaje za razlikovanje, pa sem zraven dodala opombo.