RIS
Nekaj tednov nazaj je naša knjižnica pričela z gostovanjem različnih eksperimentov, ki so nameščeni po večjem delu knjižnice. Zaradi tega smo se sprehodili tudi skozi mladinski oddelek, kjer je šestletnik takoj opazil naslovnico knjige z risom. Šlo je za knjigo Pogumni Maks, avtorice Dese Muck. In z možem sta imela vsak večer nekaj časa zase, da sta jo prebirala. Namreč oba gojita prav posebno ljubezen do risov in sta bila nad vsebino navdušena. Med raziskovanjem smo ugotovili, da so risi na slovenskem ozemlju praktično izginili. 50 let nazaj pa so pričeli s ponovno naselitvijo. Čez nekaj let so naleteli na nove ovire, kar je bil povod za projekt LIFE LYNX. Več o njih malo kasneje.
Naše teme branja, izrezovanja, ustvarjanja in igranja so bile tokrat povezane z njimi.
V arhivu oddaj smo si ogledali tudi film Risova pot, ki priča ravno o izginjanju risa in ponovni naselitvi le teh. Toplo priporočam ogled tudi odraslim. Žal mi je sicer, da ni več informacij o samem projektu LIFE LYNX, temveč govori predvsem o prvi naselitvi 50 let nazaj. Če kdo najde še bolj aktualne posnetke, bom vesela priporočila. Obstaja tudi tematska učna pot o risu, ki jo vsekakor v kratkem prehodimo. Poročamo(. Za bolj izkušene pohodnike/avanturiste pa obstaja tudi Risova pešpot.
Mimogrede, v knjigi Dese Muck lahko izveste tudi o tem, da je imel eden izmed samcev dva čopka na enem ušesu in ne le enega. Le raziščite zakaj! (: