LISICE

“Dejmo delat pse, une divje pse.”

Ko smo začeli raziskovati “une divje pse” smo hitro ugotovili, da k njim sodijo tudi “une lisice” (:

Družina PSOV je namreč precej obsežna. Zajema PRAVE PSE, LISICE in PRIMITIVNE PSE. Začeli smo z lisicami in se bomo kmalu lotili še pravih (mogoče tudi primitivnih) psov.

Ja, obstaja precej vrst oziroma bolje rečeno rodov (tudi moja terminologija se bo izboljšala) lisic. Mi smo laično poznali navadno (rdečo) lisico ter polarno lisico. Kaj kmalu pa so se jima pridružile še ostale.

Vsebinsko otvoritev smo naredili z osmerosmerko (predstavim spodaj), nato smo se podali v iskanje knjig v domači knjižnici, nato mestni. Prav tako smo iskali lisice, ki nastopajo v pravljicah. Dodali smo še vsebine iz trgovine Klepetavega čmrlja in pestrost dejavnosti je bila zagotovljena.

Vabljeni k branju(:

BRANJE, VIDNA POZORNOST

Osmerosmerka je otvorila naše raziskovanje različnih vrst lisic. Sicer jih obstaja še malo več, vendar teh 10 zaenkrat zadostuje za potešitev naše radovednosti. Cilj dejavnosti je, da otrok iz spodnjega seznama besed najde besede v zgornji mreži. Zraven uri branje in vidno pozornost.

Ker je program v angleščini, sem nad šumnike dodala strešico. V spodnji datoteki najdete že izdelano, v tej povezavi - klik - pa spletni program, kjer lahko pripravite svojo.


ZAPOREDJA, FINA MOTORIKA

Krasno je spremljati napredek otroka ♥. Štiriletnica je vsak mesec bolj spretna s škarjami. Res pa je, da izredno rada izrezuje in lepi(: To sta trenutno njeni najljubši aktivnosti.

Zaporedje ABAB je enostavno zaporedje, medtem ko zaporedja ABC in AAB predstavljata malenkost težjo dejavnost.

Na povezavi - klik - najdete še eno gozdno različico, ki smo jo uporabili pri raziskovanju risov.


FINA MOTORIKA

Ostanke barvnih listov vedno shranjujem, za “vsak slučaj” (:

In vedno pridejo prav. Otrok jih lahko sam nareže ali natrga, nato pa prilepi v svoj vzorec ali že pripravljeno obliko.

Tokrat sem za mlajša dva poiskala lisico. Presenetil me je enoletnik (skoraj dvoletnik!), ki je presenetljivo lepo lepil.


VIDNA POZORNOST, FINA MOTORIKA

Tangrami obstajajo iz različnih (leseni, penasti, papirnati ipd.). Princip pa je vedno enak: 8 likov je potrebno razporediti v zahtevano obliko. Otrok se seveda lahko tudi sam izmisli svoje. Načeloma otrok polaga svoje like na podlogo, naša štiriletnica pa jih je želela nalepiti.

Tokrat v stilu lisice, tukaj - klik - pa najdete tudi kitovo.


VIDNO POMNJENJE

Šestletniku in štiriletnici sem ponudila 6 ilustracij z lisicami. Vsak si je izbral svojo in jo opazoval toliko časa, kot je menil da potrebuje, da si jo zapomni.

Cilj dejavnosti je tudi v tej oceni časa. Seveda sprva otrok v zelo kratkem času meni, da si je zapomnil ustrezne barve, pa temu ni tako. Vendar sčasoma tudi ta ocena postaja realnejša.

Drugi cilj pa je seveda pomnjenje barv in pobarvanje z enakimi barvami, kot na videni ilustraciji.


ŠTEVILSKE PREDSTAVE

Kljub temu, da je v prvem razredu cilj poznavanje števil do 20, se je šestletnik lotil števil do 100. Šolanje na domu nam omogoča to individualizacijo in zadovoljitev želje po učenju dosegljivih ciljev, za kar smo zelo hvaležni.

Dejavnost je namenjena zapisu predhodnikov in naslednikov (ter števil) do 100, nato pa v mreži števil ustrezno pobarva rezultate.

Znotraj datoteke najdete še druge različice dejavnosti, risba pa je vedno enaka - lisička


BRANJE

Urjenje tehnike branja s pomočjo branja težjih besed. Kartice so sicer del kompleta Kako že? 1. del - klik - v datoteki spodaj pa najdete nekaj vzorčnih kartic.

Otrok prebere vse tri besede in razmisli kateri je ustrezen. Tega nato pripne s ščipalko, na zadnji strani pa preveri ustreznost z obarvanim krogcem. Šestletnik je izbral kartice povezane z lisičko (:

Vsem, ki berete zapise rubrike Učenje mimogrede, podarjam kodo za popust omenjenega kompleta: LISICA20


ČRKE

Poznavanje in utrjevanje črk male in velike - tiskane in pisane abecede.

  1. Pripenjanje začetnih glasov (črk) posamezne živali (vse 4 abecede).

  2. Sestava besede iz črk (da otrok hkrati sestavi smiselno ilustracijo) - lahko uporabite tudi predhodno za štetje glasov v besedi, nato pa otrok prešteje trakce in preveri ustreznost.

  3. Risanje poti v mreži črk od ene lisice do druge.

V datoteki prejmete vzorčni del, v spletni trgovini - klik - pa celotni.


BRANJE, RAČUNANJE, GROBA MOTORIKA, SINTEZA BESED IPD.

Družba gozdnih pohajačev za družabno igro v gozdu. Mi večkrat igro uporabimo brez igralne podloge, saj nam jo mali čmrlj odnaša. Kartice nato poljubno izbiramo .

Tudi tokrat v datoteki prejmete vzorček po ene dejavnosti, na povezavi v spletno trgovino pa celotno družabno igro skupaj z igralno podlogo - klik.


VIDNA POZORNOST

Iskanje enake skupine različni vrst lisic - otrok mora s pozornim opazovanjem najti zahtevani vzorec in ga obkrožiti.

Tokrat štiriletnica že “dohaja” šestletnika. Tudi v natančnosti obkroževanja.


GRAFOMOTORIKA, ČRKE

Do zdaj je šestletnik uporabljal svoj način pisanja (smer, držanje pisala), tokrat pa sem ga skušala usmeriti v ugodnejšo smer zapisovanja (držanje je usvojil sam), pa tudi boljšo orientacijo znotraj vrstice. Zanj sem pripravila zapise z malimi tiskanimi črkami in malimi pisanimi črkami. Ker pa sem predvidevala, da bo štiriletnica prav tako želela sodelovati, sem zanjo pripravila zapise z velikimi tiskanimi črkami. Na fotografiji vidite njen prijem (levo), ki se dnevno spreminja. Jaz je ne popravljam in ne usmerjam. Za to je še čas. Načeloma je tudi ne bi usmerjala še v take zapise, zato je to popolnoma slučajno(:


BRALNO RAZUMEVANJE, VIDNO ZAZNAVANJE, RAČUNANJE

Univerzalna dejavnost, ki jo lahko prilagodite različnim starostim.

Prirejanje ilustracije z imenom lisice in njihovih senc. Na zadnji strani ilustracije pa se nahaja besedilna naloga, kjer otrok:

  1. Izve več o posamezni vrsti lisice.

  2. Uri računanje in izbor ustrezne računske operacije.

  3. Uri branje in pisanje (z zapisom odgovora).

Štiriletnica je izrezala ilustracije in njihove sence, poiskala pare in jih skupaj prilepila v svoj zvezek.

Šestletnik pa je prilepil senco na ilustracijo, zraven pa rešil še besedilne naloge.

Z izborom besedilne naloge je pomembno, da je le-ta smiselna. Pogosto se dogaja, da je naloga nerealna, napisana preobširno in s tem otroku težko dosegljiva. Prav tako menim, da je v začetni fazi opismenjevanja (tako matematičnega kot jezikovnega) važen smiseln odgovor in ne toliko “odgovarjanje s celimi povedmi”, kakor se velikokrat sliši v razredu. Absolutno pozdravljam to spodbujanje v višjih razredih oziroma kadar je otrok usvojil izbor računske operacije in tehniko branja. Do takrat, pa naj bo poudarek na bistvu.

Ali veste, kakšno barvo kožuha ima polarna lisica v poletnem času?(:

Previous
Previous

VOLKI

Next
Next

ABECEDA