BOBRI

Otroka si delata v glavi sezname živali, ki bi jih rada raziskovala. Še vedno nisem našla primernih knjig, kjer bi bile živalske vrste podrobneje opisane, hkrati pa primerne za otroke. Mogoče se je lotim? Ha, hec. No, nikoli pa se ne ve, kam nas odpelje pot..

Skratka bobri. Ogledali smo si animirani film Pustolovščine malega bobra KLIK, ki je skupaj s prijateljčkom risom navdušil predvsem šestletnika. Ugotovili smo tudi, da je ena izmed vrst izumrla in tako obstajata le še dve vrsti. Ste vedeli, da ima rumene zobe in ne bele, kot je to stereotipno predstavljeno?

Ravno v tem času sem si ogledovala učne načrte za prvi razred in kljukala osvojeno znanje našega prvošolčka. Res bomo lahko mirno preživeli vsaj še eno leto, saj je le nekaj mini vsebin, ki jim bomo na naš način, MIMOGREDE, preko igre, namenili malo več pozornosti. V ta namen je nastala dejavnost potapljanja bobrov, ki jo najdete med naštetimi dejavnostmi.

Sta pa štiriletnica in šestletnik navdušena, ko jima z možem pripovedujeva o tem, da sva pred leti imela srečo in sva bobra videla v živo. V Novem mestu se ga vidi, precej očitno tudi obglodana drevesa. Pa tudi pri sorodnikih ob Kolpi so ga že opazili. Zato vedno oprezata in upata, da ga bosta zgledala(:

FINA MOTORIKA

Dve različici ustvarjanja. Izrezovanje delčkov, barvanje in sestavljanje nazaj. Dobra aktivnost za vaje izrezovanja, ki koristijo predvsem štiriletnici.

Enoletnik pa je barval že sestavljenega.

(na spletni strani se samo registrirate in prenesete datoteke brezplačno).


GRAFOMOTORIKA

Sicer menim, da otrok sčasoma pridobi ustrezne prijeme pisala in sposobnost kontrole le-tega, a je štiriletnica izredno “šolsko naravnana” in je presrečna, v kolikor ima na voljo tudi kakšno tako aktivnost. Ponosno vzame “šolsko peresnico” - kot ji pravi - in se loti dela(:

V ta namen sem izdelala zelo enostavno aktivnost - lahko jo izdelate za svojega otroka (glede na njegovo zanimanje, če ste le malo vešči računalnika). Lahko se mi oglasite in pomagam.


ŠTETJE

Še ena dejavnost, ki mi je vzela več časa, kot pa je štiriletnica porabila za njeno uporabo. Sploh ne vem, kdaj je usvojila števila do 10. Spomnim se žab, kjer sem ji pripravila števila do 5, pa jih je kar nekajkrat pripenjala, da je uspešno usvojila povezavo med zapisom in poimenovanjem števil. Tokrat pa je v izredno kratkem času uspešno pripela vsa števila. Očitno moram dvignit nivo zahtevnosti.

Všeč mi je, ko lahko sledim otroku. Ko ga šolski zvonec ne ustavi, ko ga ne sili v urjenje nečesa, kar že zna. Ko mu sistem pri štirih letih ne reče: tega pa še ne rabiš znat.


RAČUNANJE

Medtem, ko je enoletnik nalagal hlode (improvizirana igrača iz ostankov navitkov tiskalnika), sem dobila zamisel za računanje z dvomestnimi števili. Dopolnjevanje desetic, menjava desetic za enice. Kot predpriprava za pojma ENICA in DESETICA, kot ga zahteva sistem.

Zraven še nekaj računanja z dvomestnimi števili.

“Mami še bi, še mi napiš”. Seveda sine!


PROSTORSKA ORIENTACIJA

Verjetno vsi poznamo igro potapljanje ladjic. Spomnim se igranja, ko sem bila otrok. Kasneje so prišle v prodajo tudi 3D različice za večkratne uporabe.

Ker pa smo bili ravno pri bobrih, se mi zdi logično, da potunkamo še kakšnega bobra(:

Krasna vaja, primerna za šestletnika. Predvsem doslednost pri navajanju koordinat (najprej črka, nato število), različni načini beleženja v tabelico in branje ter orientacija med dvema tabelama (katera je moja, katera od nasprotnika).

V datoteki najdete nekaj pripravljenih Potapljanje bobrov.


PROSTORSKA ORIENTACIJA

Še ena orientacija v mreži, malo zahtevnejša. Tokrat z negativnimi števili (pa nič za to).

Šestletnik izredno uživa v tem. Mu pa v pomoč obarvam os X z zeleno barvo, prav tako števila na osi X v zapisu koordinat.

Tu najdete še različico z morskim psom.


FINA MOTORIKA

Upam, da bom tole kmalu dopolnila z dejanskimi fotografijami in opisom dejavnosti.

Nekaj dni nazaj pride šestletnik do mene: “Mami, rad bi šival smrekico.” HAHA (avgusta!)

Pozimi že nekaj let v sklopu adventnih aktivnosti pripravim smrečico iz filca, nanjo pa potem šivamo gumbke. Našla sem ostanke filca in gas. Njegovo šivanje je bilo odlično. Sploh ne vem kdaj je usvojil tako tehniko šivanja. Pomagala sem le z zaključnim vozlom.

In, ko sem videla pri eni izmed slovenskih ustvarjalk iz blaga, da je na voljo potiskano blago z motivi bobra za izdelavo nahrbtnika, torbice in še nekaj dodatkov, sem seveda pograbila priložnost. Nas pa to še čaka. Kupila sem že podloga, moram vse še oprat, potem pa se lotimo šivanja zares. Komaj čakam(:


KNJIGE IN FIŽOL

V knjižnici je na voljo res ogromno pravljic, kjer nastopajo bobri. V eni izmed njih pa je tudi Jakec, ki je posadil fižol. Ker imam že nekaj časa to v planu, je bil očitno zdaj čas za to. Fižol smo namenoma “posadili” kar na vatko v prozoren kozarec, da smo lažje opazovali proces. Otroci uživajo . Dnevno preverjajo rast in hkrati žalujejo za tistimi fižoli, ki niso vzklili. Vsak dan jih s pršilko za vodo malo osvežimo.

Med branjem omenjenih knjig pa je šestletnik seveda uril tudi branje.


VIDNA POZORNOST

Že znana dejavnost z iskanjem in štetjem. V preteklih objavah najdete kar nekaj drugih različic. Tokrat sem zraven dodala še mini aktivnost obdelave podatkov.

Namenoma sem priredila skalo (po 2) in čakala odziv šestletnika ter njegovo iznajdljivost(: Uspelo mu je ♥.

Celo premajhen razpon skale sem dala, kar je brez težav uredil. V datoteki spodaj pa je razširjena skala.


ČRKE

Tako simpatičnega kompleta že dolgo nisem našla, pa jih imam kar nekaj. Za šestletnika premalo zahtevno - moram priredit za pisano abecedo, za štiriletnico mogoče preveč zahtevno. Jo pa šestletnik zraven uči, kar se mi zdi super! Zato je ravno pravšnja aktivnost za njuno sodelovanje.

Šumnike sem prilagodila tako, da sem jih napisala na bobre X, Y in W.


Med raziskovanjem smo našli tudi dokumentarno oddajo o raziskovalcu, ki je iz bobrišča vzel 3 mladičke z namenom naselitve bobrov na novo lokacijo. Nikakor se ne morem spomniti kje točno smo ga gledali - dopolnim, ko se spomnim.

Je pa zanimiva tematika. Na precejšnji način kruta do izbranih mladičkov (in staršev), hkrati nujna (?) za obstoj oziroma ponovne naselitve. Sicer raziskovalec je cel čas z njimi spal, bil kot druga mama, ampak še vedno to ni…

Dobro izhodišče za pogovor skupaj z otrokom in priložnost, da prisluhnemo otroku, kako razmišlja o tem ♥.

Previous
Previous

ABECEDA

Next
Next

KROKODIL