BOBRI
Otroka si delata v glavi sezname živali, ki bi jih rada raziskovala. Še vedno nisem našla primernih knjig, kjer bi bile živalske vrste podrobneje opisane, hkrati pa primerne za otroke. Mogoče se je lotim? Ha, hec. No, nikoli pa se ne ve, kam nas odpelje pot..
Skratka bobri. Ogledali smo si animirani film Pustolovščine malega bobra KLIK, ki je skupaj s prijateljčkom risom navdušil predvsem šestletnika. Ugotovili smo tudi, da je ena izmed vrst izumrla in tako obstajata le še dve vrsti. Ste vedeli, da ima rumene zobe in ne bele, kot je to stereotipno predstavljeno?
Ravno v tem času sem si ogledovala učne načrte za prvi razred in kljukala osvojeno znanje našega prvošolčka. Res bomo lahko mirno preživeli vsaj še eno leto, saj je le nekaj mini vsebin, ki jim bomo na naš način, MIMOGREDE, preko igre, namenili malo več pozornosti. V ta namen je nastala dejavnost potapljanja bobrov, ki jo najdete med naštetimi dejavnostmi.
Sta pa štiriletnica in šestletnik navdušena, ko jima z možem pripovedujeva o tem, da sva pred leti imela srečo in sva bobra videla v živo. V Novem mestu se ga vidi, precej očitno tudi obglodana drevesa. Pa tudi pri sorodnikih ob Kolpi so ga že opazili. Zato vedno oprezata in upata, da ga bosta zgledala(:
In, ko sem videla pri eni izmed slovenskih ustvarjalk iz blaga, da je na voljo potiskano blago z motivi bobra za izdelavo nahrbtnika, torbice in še nekaj dodatkov, sem seveda pograbila priložnost. Nas pa to še čaka. Kupila sem že podloga, moram vse še oprat, potem pa se lotimo šivanja zares. Komaj čakam(:
Med raziskovanjem smo našli tudi dokumentarno oddajo o raziskovalcu, ki je iz bobrišča vzel 3 mladičke z namenom naselitve bobrov na novo lokacijo. Nikakor se ne morem spomniti kje točno smo ga gledali - dopolnim, ko se spomnim.
Je pa zanimiva tematika. Na precejšnji način kruta do izbranih mladičkov (in staršev), hkrati nujna (?) za obstoj oziroma ponovne naselitve. Sicer raziskovalec je cel čas z njimi spal, bil kot druga mama, ampak še vedno to ni…
Dobro izhodišče za pogovor skupaj z otrokom in priložnost, da prisluhnemo otroku, kako razmišlja o tem ♥.